Topošie projekti

Stāstu sega Latvijas 100 gadei

14101676_10154487621938336_444180272_n
Muzejs “Latvieši pasaulē” ir saņēmis atbalstu no Valsts Kultūras kapitāla fonda projektam STĀSTU SEGA Latvijai, kas savienos latviešus pasaulē, atklājot gan viņu individuālo dažādību, gan saliedētību. Projekts dos iespēju latviešiem ārzemēs no visām paaudzēm aktīvi līdzdarboties Latvijas 100gadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma vai valodas spējām, lai veidotu unikālu dāvanu Latvijai, kuru var mantot nākamās paaudzes, proti tekstilmozaika segu (patchwork quilt).
STĀSTU SEGA tiks veidota kā lielizmēra tekstilmozaika sega no daudziem gabaliņiem, kurus darinās diasporas latvieši savās mītņu zemēs un tad tos sūtīs uz Latviju. Sega tiks izveidota Rīgā kā vizuāls, lielizmēra mākslas darbs, no visiem savāktajiem gabaliņiem, un kā dāvana Latvijai 100gadē tiks izstādīta visos Latvija novados. Informācija par izgatavotiem kvadrātiņiem un darinātāju dzīves stāstiem tiks ievadīti datu bāzē, kas tiks iekļauti multimediālā prezentācijā, kura ceļos kopā ar segu pa visu Latviju.
Sīkāku informāciju var saņemt rakstot: stastu.sega2018@gmail.com

Izstāde par latviešu identitāti: “Es (arī) esmu latvietis” 

Muzejs LaPa ir uzsākusi darbu pie izstādes, kurā tiks meklēta atbilde uz jautājumu, ko nozīmē būt latvietim pasaulē? Izstādes mērķis ir svinēt latviešu dažādību, varēšanu un daudzveidīgās saites ar Latviju, neskatoties uz ilgstošu fizisku prombūtni.
Vēlamies parādīt, ka Latvijas kultūrtelpas unikalitāte nav tikai tās lokālajā, reģionālajā un etniskajā daudzveidībā, bet arī eiropeiskajā un globālajā dažādībā, ko veido visi tie latvieši, kuri dzīvo ārpus Latvijas.
Izstādes veidošanu ir atbalstījis VKKF un tā būs viens no kultūras pasākumiem „Latvija – 100” programmā, parādot ārpus Latvijas dzīvojošo latviešu pieredzi kā daļu no Latvijas 100 gadu pastāvēšanas stāsta. Starp citu, tikai četri no VKKF atbalstītajiem projektiem Latvijas simtgades kultūras pasākumu daudzveidīgajā programmā ietvers diasporas latviešu pieredzi un divus no tiem īsteno LaPa (otrs LaPa projekts ir “Stāstu sega”). Latvijas valsts simtgades vēstījumsir “ES ESMU LATVIJA” un izstāde dažādiem radošiem līdzekļiem parādīs Latvijas diasporu ieguldījumu latviskuma un valsts idejas saglabāšanā un uzturēšanā, veidojot “NES LATVIJU SEVĪ” stāstu.

Vēsturisku fotogrāfiju krājums internetā

Latvijas Nacionālās bibliotekas (LNB)  digitālo objektu pārvaldības sistēmā – DOM, tiks iekļautas muzeja krajumā esošās fotogrāfijas, kas būs ieejamas plašākai sabiedrībai. DOM datubāze tiks papildināta ar vēsturiskām fotogrāfijām no Kanadas latviešu dziesmu svētkiem, politiskājām demonstrācijām, kas ir iegūtas pēdējo gadu intervijās un ekspedīcijās dažādās pasaules vietās. Projektu atbalsta Daugavas Vanagi Kanadā, Latvijas Nacionālā bibiotēka, PBLA KF.

Filmas “Vārpa” pirmizrāde

Viļa Peterlevica 1925.g. celtā māja Nova Odesā. Viens no pirmajiem latviešu baptistiem, kurš 1906.g. no Žakvases latviešu kolonijas Santa Katarinas štatā pārcēlās uz Nova Odesu San Paulo štatā.

Filmas pirmizrāde paredzēta 2017.gada martā.

Latviesi pasaulē kopā ar Brazīlijas latviešu draugu biedrību veido populārzinātnisku filmu, kura atklās dramatisko latviešu izceļošanas stāstu uz Brazīliju 20.gadsimta 20.gados.Filmas pamatā būs muzeja „Latvieši Pasaulē” ekspedīcijā 2011. gada novembrī uzfilmētais materiāls – pirmo ieceļotāju un viņu pēcnācēju intervijas, mūsdienu Vārpas un Palmas skati, ko papildinās melnbaltas fotogrāfijas no muzeja krājuma, dokumenti no dažādiem Latvijas arhīviem, kā arī dokumentālu filmu kadri. Filmas veidošana notiek sadarbībā ar studiju “Centrums”. To atbalsta Latviešu fonds, Liepājas pilsētas dome, Nacionālais Kino centrs,  Pasaules brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Filmas veidotāji –  Marianna Auliciema, Brigita Tamuža, operātors – Valdis Celmiņš, videomontāža – Bruno Aščuks.