Izstāde „Bēgļu ceļi – stāsti un priekšmeti"

Izstāde „Bēgļu ceļi – stāsti un priekšmeti”, kas no 29. marta ir skatāma Latvijas Universitātes Vēstures Muzeja zālē, iepazīstina publiku ar muzeja un pētniecības centra „Latvieši Pasaulē” krājuma sākumiem un pirmajiem krājuma priekšmetiem.
Izstāde tika atklāta starptautiskās konferences „Mutvārdu vēsture: dialogs ar sabiedrību” ietvaros, kas notika 29. – 30. martā. Izstādes pirmā versija bija aplūkojama Okupācijas muzeja vestibīlā jau 2009. gada vasarā, tagad tā ir papildināta.  Izstādē ir redzami priekšmeti un ar tiem saistītie cilvēku stāsti, kas dažādos veidos atspoguļo  latviešu bēgļu gaitas kara apstākļos:
Nobružātais koferis stāsta par daudzu latviešu ģimeņu nežēlīgo likteni 20. gadsimtā – kravāt ceļa somas, lai dotos svešumā, nezinot, vai jebkad būs iespējams atgriezties. Izstādē redzamais koferis aizceļoja līdzi Albīnam Simsonam Pirmā pasaules kara laikā, kad viņš ar ģimeni, tāpat kā daudzi Latvijas iedzīvotāji, tika evakuēts uz Ukrainu.  Pārdesmit gadu vēlāk, Otrā pasaules kara beigās, ar šo pašu koferi viņš  devās bēgļu gaitās uz Rietumiem un vēlāk no bēgļu nometnēm Vācijā pārcēlās uz Aijovas pavalsti ASV.
Izstādei ir pievienots jauns stāsts, par Pētera Jansona jūrnieka cepuri.  Tā liecina par cilvēku izšķiršanos Otrā pasaules kara beigās, kad, bēgot no padomju okupācijas, vairāki tūkstoši Latvijas iedzīvotāji uzticēja savas dzīvības pārcēlājiem, lai nedrošās zvejnieku laiviņās nokļūtu brīvībā.
Izstāde „Bēgļu ceļi – stāsti un priekšmeti” būs apskatāma no 29. marta līdz 21. maijam Latvijas Universitātes vēstures muzeja zālē, 415. istabā, Raiņa bulvāri 19. Izstādes apskate ar iepriekšu pieteikšanos pa tālr. 67034566 vai 26878133
Plašāka informācija par izstādi: Marianna Auliciema 29175510.
Izstāde ir veidota ar PBLA, ALA un NordPlus atbalstu.