Tautastērpu stāsti. Biedrība “Mans tautastērps”

Loading Notikumi

« All Notikumi

• Šis notikums ir pagājis.

Tautastērpu stāsti. Biedrība “Mans tautastērps”

August 25, 2023 @ 18:00 - 19:00 EEST

Par brīvu

Piektdien, 25. augustā plkst. 18.00 izstādē aicinām uz tikšanos ar biedrību “Mans tautastērps” un sarunu par tautastērpu valkāšanu Latvijā un ārpus Latvijas.

Sarunā piedalīsies trīs dāmas.
Ilze Strēle ir biedrības dibinātāja un valdes locekle. Viņas vaļasprieks ir fotografēšana, un viņa dokumentējusi daudzu tautastērpu stāstus.
Aija Ebdene dzimusi Pļaviņās, uzaugusi bēgļu nometnēs Vācijā, kur viņas ģimeni noveda Otrā pasaules kara notikumi, un nu atkal dzīvo Latvijā.
Dace Ulmane ir latviete, kas pašlaik dzīvo Beļģijā. Viņa šuvusi tautastērpus gan sev un saviem bērniem, gan arī tērpu daļas citiem Briseles latviešu bērnu vokālās grupas dalībniekiem.

Biedrība “Mans tautastērps” interesējas, kā tautastērps nonāk pie cilvēka – kurš to mantojis, kurš un kāpēc izvēlējies kādu konkrētu novadu, kurš mācījies to darināt pats, kurš meklējis un izzinājis rekonstrukcijas iespējas. Biedrība apkopo latviešu personisko tautastērpu stāstus gan Latvijā, gan ārzemēs. Biedrība pulcē domubiedrus un organizē izzinošus un radošus pasākumus ne vien tautastērpu un to darināšanas izpētes lauciņā, bet arī mūsdienīgās radošās izpausmēs.

Kā tautastērps tapis un kādos gadījumos valkāts? Cik līdzīga un cik atšķirīga ir šī pieredze dažādu paaudžu latviešiem? Ko katrai no sarunas dalībniecēm nozīmē latviešu tautastērps? – to centīsimies noskaidrot sarunā izstādē.

Izstādē “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē” 40 tautastērpi atklāj to darināju un valkāju pieredzi Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Izstādē ir arī divi tautastērpi no Krievijas – ar grūtībām atvesti no Baškīrijas un Omskas šogad, par spīti kara pārtrauktajiem sakariem. Eksponātu vidū ir bēgļu gaitās līdzi paņemti, no kara materiālu pārpalikumiem bēgļu nometnēs veidoti, trimdā pašu darināti un no paaudzes paaudzē nodoti tautastērpi. Daļa izstādes tērpu ir pašu rokām trūcīgos apstākļos darināti un apliecina to gatavotāju izdomu – krekls no izpletņu zīda, brunči no pārkrāsotas segas, saktas no lidmašīnu stikla un rotas no ūdens boileru kapara. Turpretī citi izstādītie tautastērpi apliecina latviešu daiļamatniecības meistarību un daudzveidību.

📅 Uz tikšanos piektdien, 25. augustā plkst. 18.00 izstādē “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē” Latvijas Nacionālās bibliotēkas pirmā stāva izstāžu zālē – Rīgā, Mūkusalas ielā 3. Ieeja izstādē un dalība pasākumā brīva.

❗ Ņemot vērā ierobežoto vietu, LŪDZAM PIETEIKTIES, rakstot uz pasakumi@lapamuzejs.lv!

📷 Tikšanās ir publisks pasākums. Pasākuma dalībnieki var tikt fotografēti un filmēti. Uzņemtās fotogrāfijas un video tiks izmantotas publicēšanai.

Detaļas

Datums: