14. martā piedāvājam lekciju par Fišbahas nometnes grafikas darbnīcu

Aicinām uz Jāņa Kalnača lekciju “Janis Šternbergs un Fišbahas grafikas mākslas studija” 14. martā pl. 18.00 muzejā “Latvieši pasaulē” un tiešraidē.

Dr. art. Jānis Kalnačs ir Vidzemes Augstskolas profesors, Latvijas mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta pētnieks. Viņa zinātniskās intereses un praktiskā darbība saistīta ar Latvijas mākslas un kultūras vēsturi (jo īpaši 20. gadsimta 30.–50. gadiem un mākslinieku Kārli Padegu, nacistiskās Vācijas okupācijas laiku, neordinārām personībām), kultūras mantojuma zudumiem un aizsardzību un kultūras tūrismu. J. Kalnačs ir monogrāfiju “Tēlotājas mākslas dzīve nacistiskās Vācijas okupētajā Latvijā: 1941–1945” (2005), “Rīgas dendijs un autsaiders. Kārlis Padegs” (2011), “Rīgas dzīvokļu “likumīgā” izlaupīšana. 1944–1949” (2017) autors. Pašlaik viņš strādā pie monogrāfijas par grafiķi Jani Šternbergu.

Janis Šternbergs (1900 – 1981) starpkaru Latvijas posmā, īpaši 20. gs. 30. gados, bija ražīgs un daudzpusīgs galvenokārt lietišķās grafikas darbu autors. Pēc Otrā pasaules kara viņš turpināja pedagoga darbu Kentuki universitātē (ASV), pasniedzot iespiedgrafiku. Mākslinieka radošā jaunrade jo īpaši spilgti izpaudās, viņam sasniedzot mūža septīto gadu desmitu.

Lekcijā dr. J. Kalnačs sniegs Šternberga darbības pārskatu, īpaši pievēršoties mazāk zināmai, bet radoši piepildītai viņa mūža epizodei – Fišbahas grafikas studijai, kurā viņš īstenoja praktisku, Latvijas mākslas akadēmijas meistardarbnīcai tuvu programmu.

Lekcija notiek izstādes “Pārsteidzošais folio. Jaņa Šternberga grafikas darbnīca Fišbahas bēgļu nometnē Vācijā, 1946-1949” ietvaros.

📅 Gaidīsim jūs14. martā plkst. 18.00 Berga bazārā un tiešraidē muzeja Facebook lapā.

Janis Šternbergs un Fišbahas grafikas studijas audzēkņi. 1940. gadu otrā puse. Eduarda Krauca foto. Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”. Sarmas Muižnieces Liepiņas dāvinājums.

Esiet silti gaidīti pie “Latviešiem pasaulē”!
Pasākumi iespējami, pateicoties ziedojumiem,
kā arī Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstam.
Ziemas sarīkojumu programma pieejama te.