Kultūras informāciju sistēmu centrs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, Latvijas Nacionālā bibliotēka īsteno Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts līdzfinansētu projektu “Kultūras mantojuma satura digitalizācija.“
Jebkurš Latvijas muzejs varēja pieteikties sava krājuma digitalizēšanai – priekšmetu skenēšanai un fotografēšanai. Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” izmantoja iespēju piedalīties abās projekta kārtās.
Šī projekta ietvaros muzeja speciālisti kopā ar profesionāliem fotogrāfiem paveica milzu darbu. Pēc 3500 lappušu dokumentu – lielformāta plakātu, piezīmju burtnīcu, vēstuļu un citu papīrdarbu skenēšanas 2021. gada beigās tika realizēts otrais posms. Sekoja 1170 trīsdimensiju priekšmetu fotografēšana ar augstas izšķirtspējas kameru fotogrāfa, profesionāļa, darbnīcā.
Katrs no šiem muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem – tautastērpi, rokdarbi, rotaļlietas, sadzīves un citi priekšmeti – tika saudzīgi izcelts no plauktiem un speciālajām kastēm, izpakots no zīdpapīra, novietots kopā ar priekšmeta numuru fotogrāfēšanai un pēc fotogrāfēšanas tikpat rūpīgi ievietots atpakaļ krājuma plauktos.
Šie augstas izšķirtspējas attēli ļoti noder, kad specialists vai interesents vēlas iepazīties ar krājuma materiāliem, bet dažādu iemeslu dēļ tas nav iespējams. Lielu lomu priekšmetu saglabāšana arī “spēlē” tas, cik bieži mēs priekšmetus pārcilājam. Īpaši tas attiecas uz trausliem objektiem, sevišķi seniem un īpaši saudzējamām lietām. Šī ir lieliska alternatīva, lai priekšmetus bieži necilātu, tādejādi tos saglabājot un paildzinot to dzīvi.
Krājuma speciālisti regulāri skenē un fotogrāfē muzeja jaunieguvumus un priekšmetus izstādēm, tomēr šāds projekts ar profesionālu fotogrāfu palīdzību atļauj īsā laikā iegūt attēlus lielam daudzumam priekšmetu. Nākamais solis pēc digitalizācijas ir šo muzeja priekšmetu aprakstu ievietošana kopkatalogā, lai muzeja krājums ir attālināti iepazīstams jebkuram interesentam.