Tematisko pasākumu cikls

Tematisko pasākumu cikls “Pavasara LaPa” (2021)

2021. gada pavasarī muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” turpina iepriekšējos gados iesāktos tiešsaistes pasākumus par muzejam svarīgām un aktuālām tēmām. Ņemot vērā vīrusa Covid-19 izraisīto epidemioloģisko situāciju un ar to saistītos ierobežojumus, visi trīs tematiskie vakari notika tiešsaistes formātā (attālināti) – “Zoom” platformā un muzeja lapā sociālajā tīklā “Facebook”. Pasākumos ar komentāru palīdzību laipni aicinājām iesaistīties arī ikvienu tā skatītāju. Kopējais tiešsaistes skatītāju skaits visos trīs pasākumos sasniedza vairāk nekā 170 cilvēkus.

Paldies liels visiem tematisko pasākumu cikla “Pavasara LaPa” apmeklētājiem! Visus trīs tiešsaistes pasākumus ir iespējams noskatīties muzeja “Latvieši pasaulē” lapā sociālajā tīklā Facebook

Pirmais no trim ieplānotajiem pasākumiem “Pavasara LaPa – DP ALBUMS: fotogrāfijas no latviešiem bēgļu nometnēs pēckara Vācijā” notika ceturtdien, 18. martā. Šajā sarunu vakarā tiešsaistē satikās datubāzes “DP albums” (www.dpalbum.lv) veidotāji Marianna Auliciema un Juris Zalāns un datubāzes brīvprātīgā darbiniece Dagnija Neimane, grāmatas “Flight from Latvia: A Six Year Chronicle” (2016) autore. Pasākuma laikā tika pārrunātas unikālas fotogrāfijas, kas ir atrodamas šajā datubāzē, demonstrēti spilgtākie attēli no krājuma un stāstīts par nākotnes plāniem datubāzes saglabāšanai un tālākai izmantošanai. 

Pasākuma ieraksts ir atrodams šeit.  

Par pasākumu var lasīt arī ierakstā sadaļā “Muzejs runā” – “Marianna Auliciema: DP albums – stāsts par interneta datubāzēm, labām domām un laika zobu”.

Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – DP ALBUMS: fotogrāfijas no latviešiem bēgļu nometnēs pēckara Vācijā” dalībniece – Datubāzes “DP albums”veidotāja Marianna Auliciema.
Kleinkecas (Kleinkötz) nometnes jauktais koris “Ausma” pirms došanās Fišbahas (Fischbach) Dziesmu svētku gājienā 1948. gadā. Fotogrāfija no www.dpalbum.lv arhīva, Oļģerta Orleāna dāvinājums.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – DP ALBUMS: fotogrāfijas no latviešiem bēgļu nometnēs pēckara Vācijā”  dalībnieks – Datubāzes “DP albums” veidotājs Juris Zalāns.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – DP ALBUMS: fotogrāfijas no latviešiem bēgļu nometnēs pēckara Vācijā” dalībniece –  datubāzes“DP albums” brīvprātīgā darbiniece, grāmatas “Flight from Latvia: A Six Year Chronicle” (2016) autore Dagnija Neimane.

Otrais pasākums “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” notika ceturtdien, 29. aprīlī. Šajā sarunu vakarā kopā atvērām un ziņkārīgi atkal ieskatījāmies paciņās, ko ļaudis Padomju Latvijā saņēma no radiem un draugiem ārzemēs, un paciņās, kas tika sūtītas no Padomju Latvijas uz ārzemēm. Pasākumā piedalījās muzeja galvenā kuratore Marianna Auliciema, muzeja līdzstrādniece Arta Savdona, kā arī paciņu saņēmēja Evita Lisovska un paciņu sūtītāja Ingrīda Lāčkājis. Pasākumu vadīja rakstniece un muzeja “Latvieši pasaulē” valdes priekšsēdētāja Sarma Muižniece Liepiņa.

Pasākuma ieraksts ir atrodams šeit. Par pasākumu var lasīt arī ierakstā sadaļā “Muzejs runā” – “Sarma Muižniece Liepiņa: Šoreiz meklēšanu iesāku mežā”.

Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” vadītāja – muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” valdes priekšēdētāja Sarma Muižniece Liepiņa.
Gliemežvāku un dzintaru krelles, veidotas Latvijā, ko Sarma Muižniece Liepiņa saņēma no trimdas zinātnieces un publicistes Noras Kūlas (1935-2005). 
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” dalībniece – muzeja galvenā kuratore Marianna Auliciema.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” dalībniece – muzeja līdzstrādniece Arta Savdona.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” dalībniece – paciņu saņēmēja Evita Lisovska.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Vai manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990)” dalībniece – paciņu sūtītāja Ingrīda Lāčkājis.

Cikla noslēdzošais tiešsaistes pasākums “Pavasara LaPa – Roka pret ķepu un šķēps pret zobiem” notika ceturtdien, 6. maijā. Sarīkojumā, ko vadīja pētniece Brigita Tamuža un kuratore Marianna Auliciema, iedziļinājāmies latviešu izcelsmes dēkaiņa – pasaulslavenā Dienvidamerikas “džungļu mednieka” Aleksandra Ziemeļa (dz. 1890. g. Rīgā – m. 1970. g. Green Lane, PA, ASV) raibajā dzīvesstāstā. Kaut arī šķiet, ka neskaitāmās publikācijās, grāmatās un filmās par viņu jau pateikts viss, tomēr kopīga ielūkošanās ģimenes u.c. arhīvos glabātajās vēstulēs, dokumentos un fotogrāfijās, kuru kopijas nonākušas muzeja rīcībā, pasākumā atklāja jaunas šīs neparastās personības šķautnes. 

Pasākuma video ieraksts ir atrodams šeit. Atskatu par pasākumu var lasīt arī ierakstā sadaļā “Muzejs runā” – “Brigita Tamuža: ALEKSANDRS ZIEMELIS – džungļu mednieks”.

Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Roka pret ķepu un šķēps pret zobiem” dalībniece – pētniece Brigita Tamuža.
Aleksandrs "Saša" Ziemelis Brazīlijas džungļos.
Laiva AVANTUREIRA, ar kuru 20. gs. 20. gados A. Ziemelis kuģoja pa Paragvajas upi, pelnīdams iztiku kā mehāniķis, fotogrāfs, ārsts un jaguāru mednieks.
Tiešsaistes pasākuma “Pavasara LaPa – Roka pret ķepu un šķēps pret zobiem” dalībniece – muzeja galvenā kuratore Marianna Auliciema.

Latvieši Pasaulē