Vakara pasākumi. Pavasaris 2022

2022. gada pavasarī muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” aicināja ikvienu interesentu uz astoņiem regulāriem pasākumiem: "VAKARĒŠANA. Rokdarbi", "Draugu VAKARS", "VAKARA filma", "VAKARA pastaiga trimdas literatūrā", "VAKARA lekcija", "Vēstuļu VAKARS", tradicionālās "Pavasara LaPas" sarunas un "VAKARA dziesma" (paredzēta 2022. gada vasarā). Daļa no pasākumiem notika klātienē muzeja jaunajā birojā un izstāžu zālē Berga bazārā, savukārt daļa notika tiešsaistē.

Paldies liels visiem pasākumu apmeklētājiem! Papildininformācija par tiem ir atrodama muzeja “Latvieši pasaulē” lapā sociālajā tīklā Facebook

VAKARĒŠANA. Rokdarbi

Šī regulārā ikmēneša tikšanās deva iespēju ne tikai saviesīgā gaisotnē strādāt pie saviem tradicionālajiem latviešu rokdarbiem, bet arī aplūkot tuvāk rokdarbus no muzeja krājuma. Katru vakarēšanas reizi tika apskatīta cita rokdarbu tēma.

Pavasara cēlienā sarunas vadīja draudzenes un “bijušās” Lielbritānijas latvietes Ilona Uskale un Rita Jefimova. Ilona un Rita ir pieredzes bagātas rokdarbnieces, kuras ir darbojušās labi zināmajā Priedes darbnīcā Bradfordā, Anglijā, un mācījušās latviešu rokdarbus no Lielbritānijas latvietes Ērikas Vīlipsones.  

10. marts 18:00  IZŠŪTĀS SEGAS. Aplūkojām Ziemeļanglijas izšūtās segas muzeja krājumā.

7. aprīlis 18:00  ĒRIKAS VĪLIPSONES MANTOJUMS. Aplūkojām un dzirdējām pieredzes stāstus par Ērikas Vīlipsones mantojumu –mācību kursiem, izšuvumiem, krāsu teoriju.

5. maijs 18:00  TAUTASTĒRPU DETAĻAS. Izpētījām un pārrunājām latviskas rotas un citus tautastērpu piederumus krājumā, kuras ir tapušas ārpus Latvijas, un pārrunājām, kā tās tika darināts – pērles no vecām lustrām, saktas no ūdens boileriem, un smalki juveliera darinājumi.

2. jūnijs 18:00  BĒGĻU LAIKU MĀJAS TEKSTILS. Vakara gaitā apskatījām bēgļu gaitās no mājām līdzpaņemtās segas, dvieļus, galdautus, kas glabājas muzeja krājumā.

Rita Jefimova stāsta par savu pieredzi rokdarbu vakarēšanas pasākumā 7. aprīlī.
Pasākuma dalībnieki kopā ar Ilonu Uskalis (ceturtā no kreisās) aplūko muzeja krājumā atrodamos tekstila izstrādājumus pavasara cikla noslēdzošajā pasākumā 2. jūnijā.

Draugu VAKARS

Ik pavasara mēnesi mēs tikāmies neformālā gaisotnē, lai iepazītos ar muzeja plāniem un projektiem. Pie kafijas tases vai vīna glāzes pārrunājām kādu muzejam aktuālu tēmu un tērzējām ar citiem muzeja draugiem, atbalstītājiem un muzeja speciālistiem.

18. marts 18:00  JAUNAIS “ŠTĀBIŅŠ” BERGA BAZĀRĀ – ievads un iepazīšanās.

14. aprīlis 18:00  MUZEJA NĀKOTNES MĀJVIETAS MEKLĒŠANA.

13. maijs 18:00  SARMAS SKATS – tikšanās ar muzeja valdes priekšsēdētāju Sarmu Muižnieci Liepiņu.

Pasākuma dalībnieki tikšanās laikā ar muzeja valdes priekšsēdētāju Sarmu Muižnieci Liepiņu.

VAKARA filma 

Filmu vakaros mēs skatījāmies un pārrunājām dokumentālās filmas par latviešu-izceļotāju tēmām. Vakaros piedalījās arī filmu režisori ar savu stāstījumu par filmas tapšanu un izvēlētās tematikas aktualitāti. 

21. aprīlis 18:00  “MOTHERLAND” (51 min. 1994), režisors Krīvs Stenders (Austrālija) un “KAS MĒS ESAM UN KO MĒS SPĒJAM” (26 min. 1947), režisors Vilis Lapenieks

19. maijs 18:00  “VALIANT! BRAUCIENS UZ BRĪVU LATVIJU” (73.min. 2021), režisore Māra Pelēce. – Pasākums ATCELTS!

Krīvs Stenders 1977. gadā ar savu pirmo filmu kameru. Foto no Stenderu ģimenes arhīva.

VAKARA pastaiga trimdas literatūrā

Grāmatu kluba biedriem ir iespēja katru ceturksni izlasīt kādu trimdas latviešu rakstnieka darbu. Pasākuma laikā šis darbs tiek pārrunāts un katrs dalībnieks var dalīties iespaidos par izlasīto. Sarunas vada ASV latviešu dzejniece un muzeja valdes priekšsēde Sarma Muižniece Liepiņa.

24. marts 18:00  IEPAZĪŠANĀS UN GRĀMATAS IZVĒLE. Pirmajā grāmatu kluba tikšanās reizē noklausījāmies ievadus iespējamo grāmatu lasīšanai un kopīgā ceļā vienojāmies par lasāmvielu. Izvēles grāmatas: Andrejs Johansons “Rīgas svārki mugurā”(1966); Rūta Skujiņa “Vējš svaida kaijas” (1964); Teodors Zeltiņš “Nu ir tā stunda” (1975); Ilze Šķipsna “Aiz septītā tilta” (1965) u.c. 

VAKARS ar iepriekšēju pieteikšanos notika klātienē muzeja birojā Berga bazārā, kā arī tiešsaistē.

VAKARA lekcija 

Notika  zinātniskas lekcijas ar pētniekiem, kuru darbs ir saistīts ar muzeja “Latvieši pasaulē” krājumu vai Latvijas diasporas tēmām. Šīs lekcijas bija pieejamas gan klātienē, gan pieslēdzoties internetā.

30. marts 18:00 Andris Straumanis “NAV ŠEITAN LATVIEŠU DRUKOTAVU”: Pētījums par pirmo latviešu laikrakstu Brazīlijā. Lekcijā apskatījām latviešu preses vēsturi Brazīlijā XX gadsimta sākumā, it sevišķi laikrakstu “Līdumnieks” un izdevēja Jūlija Malvesa izaicinājumi ar ortogrāfiju. Andris Straumanis ir asociētais profesors Komunikācijas un mediju studiju departamentā Viskonsinas universitātē Riverfolsā ASV, kur viņš māca žurnālistiku presē un digitālajās vidēs. (Saite uz tiešraides ierakstu.)

28. aprīlis 18:00 Aivars Sinka “KAD BĒGĻI RĪKOJA BADA STREIKU D.P. NOMETNĒS”. Baltijas bēgļu protesti, Apvienotās Karalistes nostāja pret Baltijas valstu okupāciju un Maskavas miera konference 1947. gada martā. Aivars Sinka ir Latviešu kaŗavīru piemiņas biedrības “Lestene” priekšsēdētājs un Daugavas Vanagu priekšnieks. 

Ekrānuzņēmums no Andra Straumaņa pētījuma par pirmo latviešu laikrakstu Brazīlijā.

   Vēstuļu VAKARS 

Vēstuļu lasīšanas vakaros mazā dalībnieku lokā mēs pētījām vēstules, kuras rakstītas vienas ģimenes sarakstes ietvaros – no Rietumiem uz Padomju Savienības okupēto Latviju un otrādi. Pasākuma gaitā iepazināmies ar šīs ģimenes cilvēku dzīvesstāstiem, iedziļinājāmies atlasīto vēstuļu saturā un dalījāmies ar savām pārdomām par izlasīto. 

26. maijs 18:00  MUDĪTES AUSTRIŅAS SARAKSTE. “…es nu gan ticu un zinu, ka vēlvienreiz mājās nokļūšu…” Literāte, rakstnieka Antona Austriņa meita Mudīte Austriņa (1924-1991) pēc bēgļu gaitām II pasaules kara beigās nonāca ASV. Cauri gadiem viņa sarakstījās ar Latvijā palikušajiem radiniekiem. Šajā vēstuļu vakarā pētījām Mudītes vēstules, kurās viņa apraksta savus piedzīvojumus un pārdomas par deviņiem Latvijas apciemojumiem, kuri sākās 1969. gadā un turpinājās līdz 1991. gadam, kad Austriņa Latvijas ceļojuma laikā aizgāja mūžībā.

Ievadu un skaidrojumus sarakstei vadīja vēsturniece, muzeja projektu vadītāja Brigita Tamuža.

Pasākuma vadītāja Brigita Tamuža

“PAVASARA LaPa” sarunas

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” jau otro gadu pēc kārtas aicināja visus interesentus uz pasākumu cikla “Pavasara LaPa” tematiskajiem vakariem par muzejam svarīgām un aktuālām tēmām. Abi šī gada pasākumi notika tiešraidē muzeja Facebook lapā.

 26. aprīlis  19:00  MĒNEŠA PRIEKŠMETA IZSTĀDE – MUZEJA KOLEKCIONĒŠANAS ĪPATNĪBAS. Šajā “PAVASARA LaPā” kopā ar muzeja speciālistiem kuratores Mariannas Auliciemas vadībā aplūkojām Berga Bazāra telpās esošo izstādi “BŪSIM PAZĪSTAMI”, kurā ir izstādīti īpaši atlasīti priekšmeti no muzeja sērijas “Mēneša priekšmets” 2018-2021. KLAUSIES padziļinātus stāstus par četriem ļoti atšķirīgiem priekšmetiem no muzeja krājuma – gan izceļošanas vēstures ziņā, gan veidā, kā tie tikuši atrasti, dāvināti un iekļauti muzeja kolekcijā! (Saite uz tiešsaistes ierakstu.)

17. maijs  19:00 “NYET, NYET SOVIET” IZSTĀDE. Šajā vakarā aicinājām ikvienu interesentu, pat tos, kas atrodas tālumā, kopā ar izstādes kuratorēm Mariannu Auliciemu un Ievu Vītolu tiešraidē apskatīt muzeja “Latvieši pasaulē” veidoto izstādi “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991”. (Saite uz tiešsaistes ierakstu.)

Mēneša priekšmetu izstāde "BŪSIM PAZĪSTAMI" muzeja izstāžu zālē Berga bazārā, Rīgā.
Muzeja veidotās izstādes “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991” atklāšana Dzelzceļa vēstures muzejā, Rīgā, 2022. gada 4. maijā.

Latvieši Pasaulē