“Mēneša priekšmets” – augusts 2021

“SIST BUMBU”  TRIMDĀ 

Dažiem latviešiem tieši sports ir bijis atslēga viņu piesaistei latviešu sabiedrībai ārpus Latvijas, kamēr daudziem citiem ierasti tā bijusi piedalīšanās latviešu kultūras pasākumos, dziedot koros, dejojot tautas deju pulciņos u.c.

Pēc Otrā pasaules kara bēgļu nometnēs Eiropā latvieši veidoja savas sporta komandas, organizēja sporta spēles un treniņus. Sporta nodarbības palīdzēja ne tikai aktīvi pavadīt laiku un uzturēt labu veselību, bet arī saliedēja iemītniekus grūtajos nometnes apstākļos.

Vēlāk, iedzīvojoties jaunajās mītņu zemēs, bija pašsaprotami organizēt latviešu sporta klubus tajās pilsētās, kur bija lielākas latviešu kopienas. Latviešu komandas rīkoja sacīkstes ne tikai savā starpā, bet arī pilsētu, rajonu, pat valstu līmenī, regulāri organizēja arī sporta turnīrus. Ievērojams latviešu trimdas sporta sabiedrības notikums ārpus Latvijas bija 1985. gadā, kad Gaŗezerā Mičigānā, ASV tika rīkotas 1. Latviešu globālās meistarsacīkstes, kurā piedalījās 200 sportistu no Austrālijas, Eiropas, Kanādas, ASV un Venecuēlas tādos sporta veidos kā volejbols, basketbols, futbols, teniss, golfs, šaušans, šahs u.c.

Latviešu sportisti un sporta komandas ārpus Latvijas aktīvi iesaistījās un veidoja arī savas mītnes zemes sporta dzīvi. Pēc Otrā pasaules kara vairāki latviešu basketbolisti bija labi pazīstami un piedalījās arī nacionalājās izlasēs, piemēram, Zviedrijā un Austrālijā.
Padomju okupācijas laikā daudzi latviešu sportisti trimdā pārstāvēja savas mītnes zemes arī olimpiādēs – kaut arī viņi medaļas neizcīnīja zem Latvijas karoga, latvieši visā pasaulē allaž bijuši lepni par viņu sasniegumiem.

Muzejs “Latvieši pasaulē” aktīvi vāc informāciju, stāstus, fotogrāfijas un priekšmetus, kas saistās ar latviešu sportistiem un sporta dzīvi ārpus Latvijas.

Monreālas Latviešu sporta kluba volejbola komandas krekls un jaka. Sporta apģērbs piederējis Genādijam Ribankovam Kanādā 20. gadsimta 70. gados. 

Genādijs Ribakovs (1945) bija ilggadīgs Montreālas Latviešu sporta kluba (MLSK) volejbola vienības dalībnieks. Spēcīgā latviešu vīriešu komanda vairākkārt izcīnija uzvaru latviešu rīkotajās spēlēs ASV un Kanādā, spēlēja arī vietējā Montreālas augstākajā līgā. 1977. gadā MLSK guva lielu panākumu, izcīnot bronzas medaļu Kanādas volejbola meistarsacīkstēs. 20. gadsimta 70. gadu beigās komandu pārdēvēja par “Montreal Latvians”, kurā spēlēja gan latvieši, gan arī cittautieši. 

Montreālas Latviešu sporta kluba volejbola komandas krekls un jaka. Sporta apģērbs piederējis Genādijam Ribakovam Kanādā 20. gadsimta 70. gados.
MLSK volejbola vienība pēc bronzas medaļas uzvaras Kanādā 1977. gadā. Pirmais rindā no kreisās: Roberts Klaiše, Pēteris Miķelsons, Lubomirs Skladans, B. Skladans Romāns Ribakovs, Viesturs Kalniņš (kapteinis). Aizmugurē, no kreisāš: Alģerts Tomsons, Gunārs Klaiše, G. Belina, Juris Kaniņš un Juris Mazutis. Fotografējis I. Klaiše
YMCA (Young Mens' Christian Association, Jaunu vīriešu kristīgā asociācija) spēļu diploms latviešu komandai par pirmo vietu volejbola turnīrā Horneburgā, Vācijā, 1947. gadā
Divas latviešu sieviešu volejbola komandas - Koventrijas (Coventry) "Tērvete" un Bredfordas (Bradford) "Trimda", sastājušās pamīšus pēc sacensībām Bitesvelā, Lielbritānijā 1948. gada 18. Septembrī

Latvieši Pasaulē