“Mēneša priekšmets” – februāris 2020

LATVIEŠU MĀKSLINIEKI DODAS PASAULĒ 

Atmodas laikā Latvijas māksliniekiem pavērās plašākas iespējas uzstāties ārpus Padomju Savienības. Vairāki ansambļi, dzejnieki un mūziķi koncertēja ārzemju latviešu namos, dziesmu svētkos un kultūras dienās. Trimdas latvieši ar interesi vēroja un klausījās kultūras sniegumu, kas bija tapis aiz “dzelzs priekškara”. Tajā pašā laikā Latvijas māksliniekiem radās iespēja tuvāk iepazīt trimdas latviešus – viņu dzīvesveidu, politiskos uzskatus, latvietības izpausmes un dzīvesstāstus. Šīs tikšanās deva abpusēju emocionālu pacēlumu, izveidojās sirsnīgas attiecības starp latviešiem, ko gandrīz pusgadsimtu bija šķīris “dzelzs priekškars”. Daudziem trimdas latviešiem tas kļuva par pamudinājumu apciemot Latviju, kā arī Latvijas māksliniekiem meklēt jaunas iespējas koncertēt ārpus Padomju Savienības robežām. 

Bungas no Latvijas roka grupas “Vecās mājas” ASV koncerttūres 1990. gadā

Šīs bungas spēlēja progresīvās roka grupas “Vecās mājas” bundzinieks Tālis Gžibovskis, kad 1990. gadā devās koncerttūrē pa Amerikas Savienotām Valstīm. Latviešu centros ASV vidienē un austrumkrastā grupa spēlēja latviešu strēlnieku dziesmas. Bija arī vairāki koncerti amerikāņu publikai, kuru laikā grupas dalībnieki darbojās kā neoficiāli Latvijas sūtņi, stāstīdami par dzīvi Latvijā un tautas vēlmēm nākotnē. Šī bija grupas pirmā koncerttūre ārpus Padomju Savienības. Tūres beigās bungas tika dāvinātas ASV latviešiem. Tālis Gžibovskis atceras sirsnīgo uzņemšanu: “Šī tūre bija viena no emocionālākajām reizēm manā dzīvē”.  

Bungas no Latvijas roka grupas “Vecās mājas” ASV koncerttūres 1990. gadā. "Mēneša priekšmets", februāris 2020
Bungas no Latvijas roka grupas “Vecās mājas” ASV koncerttūres 1990. gadā. "Mēneša priekšmets", februāris 2020.
“Vecās mājas” dāvina bungas ASV latviešiem Daugavas Vanagu namā Bronksā, Ņujorkā, 1990.gada Jāņu dienā. Foto no Uģa Prauliņa personīgā arhīva.

Latvieši Pasaulē