VAKARI pie LATVIEŠIEM PASAULĒ

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” ir vienīgais muzejs pasaulē, kura galvenais uzdevums ir apkopot liecības par latviešu izceļošanu no Latvijas un dzīvi diasporā. Kopš 2021. gada beigām muzeja birojs un neliela izstāžu zāle atrodas pašā Rīgas centrā, Berga bazārā. Šeit visa 2022. gada garumā būs vieta, lai izstādītu krājuma priekšmetus, veidotu izstādes, organizētu pasākumus un tiktos ar latviešiem no visas pasaules. 

Šis solis ir sperts pēc 15 muzeja darbības gadiem un ar muzeja ziedotāju dāsnu atbalstu. Laika gaitā ir notikušas daudzas neformālas sarunas par muzeja paliekošas mājvietas nepieciešamību, ka pakāpeniski ir jāveido ne tikai vīzija, bet arī skaidrs plāns par pastāvīgu centru, kurā varam ne vien mūsu unikālo un arvien augošo krājumu droši saglabāt, bet arī ar tā vērtībām plaši un efektīvi dalīties. 

Rūpīgi strādājam pie sagatavošanas darbiem, lai jaunajās telpās skatītājus priecētu ar vairākām izstādēm. Jau no 10. marta gaidām uz izstādi “Būsim pazīstami!”, lai vienkopus apskatītu nozīmīgus muzeja krājuma priekšmetus, kuri atsevišķi tikuši eksponēti Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tie ir ne tikai muzeja krājuma eksponāti, bet arī īpaši stāsti un dzīves gājumi. Gada garumā sekos apmeklētāju jau iemīļotā “Stāstu segas” izstāde, otrā daļa izstādei “Būsim pazīstami!” un izstāde atzīmējot 100 gadus kopš latviešu baptisti dibināja Vārpas koloniju Brazīlijas mūža mežos. Papildus visa gada garumā muzeja apmeklētāji varēs aplūkot muzeja bagātīgā krājuma fotogrāfiju ekspozīciju. Paralēli šīm izstādēm Berga bazārā, kā ierasts, turpināsim veidot lielās izstādes, izmantojot citu Latvijas muzeju telpas. No 4. maija izstāde par trimdas latviešu politiskajām demonstrācijām “Nyet, Nyet Soviet” būs skatāma Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā.

 

Muzejam ir gan izcili krājuma priekšmeti, gan arī zināšanas, stāsti un vēstures fakti, kurus pienācis laiks izstāstīt un iesaistīt plašāku publiku diapsoras latviešu kultūras apspriešanā. Esam iecerējuši astoņus, regulārus pasākumus: VAKARĒŠANA. Rokdarbi, Draugu VAKARS, VAKARA filma, VAKARA pastaiga trimdas literatūrā, VAKARA lekcija, Vēstuļu VAKARS,  tradicionālās Pavasara LaPas sarunas un VAKARA mūzika no kuriem daļa notiks klātienē, daļa tiešsaistē.

Jau 10. martā gaidām uz pirmo pasākumu “VAKARĒŠANA. Rokdarbi” mazā lokā. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja aplūkot tuvāk izcilus rokdarbus no muzeja krājuma. Rokdarbus, kuri darināti ārpus Latvijas un kurus caurvij latvisks pavediens. Katru vakarēšanas reizi tiks apskatīta atsevišķa tēma – mežģīnes, izšuvumi, villaines, rotas un citi muzeja eksponāti. Šī ikmēneša tikšanās dos iespēju saviesīgā gaisotnē strādāt arī pie saviem tradicionālajiem latviešu rokdarbiem. Pavasara cēlienā sarunas vadīs draudzenes un “bijušās” Lielbritānijas latvietes Ilona Uskale un Rita Jefimova. 

“Draugu VAKARĀ” ik mēnesi tiksimies neformālā gaisotnē, lai iepazītos ar muzeja plāniem un projektiem. Pie kafijas tases vai vīna glāzes pārrunāsim kādu muzejam aktuālu tēmu un tērzēsim ar citiem muzeja draugiem, atbalstītājiem un muzeja speciālistiem.

“VAKARA filma” seansos skatīsimies dokumentālās filmas par latviešu-izceļotāju tēmām. Kadrā latvieši – zemes meklētāji 19. gadsimtā, baptistu izceļotāji uz Dienvidameriku, trimdas gaitās devušies ļaudis Otrā pasaules kara laikā, izbraucēju pēcnācēji un mūsdienu izceļotāji. Filmu režisori stāstīs par filmu tapšanu un aktualitāti šodien. Pavasara cēlienā plānojam izrādīt Viļa Lapenieka 1947. gada DP nometnēs Vācijā veidoto filmu “Kas mēs esam un ko mēs spējam?” un ASV latviešu režisores Māras Pelēces un muzeja 2021. gada filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju”.

“VAKARA pastaiga trimdas literatūrā.” Tā būs iespēja katru ceturksni izlasīt kāda trimdas rakstnieka darbu. Pasākuma laikā katrs dalībnieks varēs dalīties iespaidos par izlasīto. Sarunas vadīs ASV latviešu dzejniece un muzeja valdes priekšsēde Sarma Muižniece Liepiņa. Kā pirmo grāmatu lasīšanai piedāvāsim izvēlēties: Andrejs Johansons “Rīgas svārki mugurā”; Rūta Skujiņa “Vējš svaida kaijas”; Teodors Zeltiņš “Nu ir tā stunda” vai Ilze Šķipsna “Aiz septītā tilta”.

“VAKARA lekcija” būs ar pētniekiem, kuru darbs ir saistīts ar Latvijas diasporas tēmām un muzeja krājuma priekšmetiem un stāstiem. Šīs lekcijas notiks klātienē, kā arī tās varēs klausīties tiešsaistē. Pavasarī paredzēts Andra Straumaņa stāstījums “Nav šeitan latviešu drukotavu: pētījums par pirmo latviešu laikrakstu Brazīlijā” un Aivara Sinkas “Kad bēgļi rīkoja bada streiku D.P. nometnēs”. 

“Vēstuļu VAKAROS” mazā dalībnieku lokā pētīsim vēstules, kuras rakstītas vienas ģimenes sarakstes ietvaros – no rietumiem uz padomju okupēto Latviju un otrādi. Pasākumu gaitā iepazīsimies ar šīs ģimenes cilvēku dzīvesstāstiem, iedziļināsimies atlasīto vēstuļu saturā un dalīsimies ar savām pārdomām par izlasīto. Pavasara cēlienā sāksim lasīt Mudītes Austriņas saraksti  “…es nu gan ticu un zinu, ka vēlvienreiz mājās nokļūšu…” Ievadu un skaidrojumus sarakstei vadīs vēsturniece, muzeja ilggadīgā pētniece Brigita Tamuža. 

“Latvieši pasaulē” jau trešo gadu aicina visus interesentus arī uz pasākumu ciklu PAVASARA LaPa un RUDENS LaPa tematiskajiem vakariem par muzejam svarīgām un aktuālām tēmām. Šīs sarunas notiks, kā ierasts, tiešsaistē muzeja Facebook kontā. Savukārt vasaras mēnešos “VAKARA dziesma” gaidīs ikvienu, lai saviesīgā vakarā, labā noskaņojumā klausītos latviešu mūziķus un pat lustīgi sadziedātos.

Visi pavasara pasākumi ar iepriekšēju pieteikšanos. Vietu skaits ierobežots. Sekojiet līdzi muzeja VAKARU kalendāram muzeja mājas lapā www.lapamuzejs.lv un mūsu Facebook kontā – un esiet gaidīti pie “Latviešiem pasaulē”! 

Pasākumu kopumu Berga bazārā atbalsta LR Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds. 

MUZEJA DARBA LAIKI:  Ot.-Se. 12:00-18:00, Ce. līdz 20:00

ADRESE:  Dzirnavu iela 84

MĀJASLAPA:  www.lapamuzejs.lv

E-PASTS:  info@lapamuzejs.lv

TELEFONS:  +371 28066186

Latvieši Pasaulē