Lūdzam ziedot muzeja darbības atbalstam!

Mīļie muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” biedri, draugi un atbalstītāji!

Eiropā kaŗa gads. Bēgļi un patvērums. Lietvārdi, kas diemžēl nekad nav bijuši tālu no latviešu tautas redzesloka un likteņgaitām. Pavasarī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), kur atrodas mūsu krājums, arī muzeja darbinieki saņem detalizētu pamācību par to, kuŗās telpās drošāk patverties, ja darba dienas vidū Krievija pagriež savu lielgabalu stobrus pret Baltiju. Rudenī, kā daudz kur Eiropā, arī LNB izslēdz gaismas un aizslēdz savas durvis vairākas dienas nedēļā, lai ietaupītu valstij un tās iedzīvotājiem tik svarīgos enerģijas resursus. 

Tomēr šajā sarežģītajā, Krievijas agresijas pārņemtā gada vidū, 4. maijā, atklājam vērienīgu izstādi “Nyet, nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945-1991” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, netālu no tad vēl stāvošā, padomju okupāciju slavinošā Uzvaras pieminekļa. Izstādes saturs kļūst par aktuālu ceļvedi jaunajai paaudzei pilsoniskajā līdzdalībā Latvijā un par vēl vienu nepārprotamu un drošu morālā atbalsta punktu Ukrainas bēgļiem Rīgā. 

2022. gads ir arī  muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” piecpadsmitais darbības gads! Šis kaŗa gads skaidri apliecina, ka tas, ko ar jūsu atbalstu 15 gadus krājam, rādam, stāstam un mācam, ir ne tikai vizuāls latviešu migrācijas vēstures apliecinājums, bet kritiski nozīmīgs modrības atgādinājums daudzām tautām visā pasaulē, ne tikai Latvijā.

Liecības no Otrā pasaules kaŗa latviešu bēgļu gaitām un to  jūtamās sekas sabiedrībā un ģimenēs 70 gadus vēlāk ir viena no muzeja pamata pētniecības interesēm.   

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” www.lapamuzejs.lv ir sabiedriska organizācija – privāts, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas akreditēts muzejs. Muzeja krātuve ar teju 26 000 izceļošanas vēstures liecībām atrodas Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās un mūsu birojs ar nelielu tematisku izstāžu zāli un pasākumu telpu jau otro gadu atrodas Berga bazārā Rīgas centrā. Muzeja darbību uztur un atbalsta galvenokārt ZIEDOTĀJI.

Mums nepieciešami $50,000 USD (50 000 eiro), lai nākamajā gadā varam sekmīgi turpināt veidot inovatīvus un ietekmīgus projektus, pasākumus un izstādes, ar ko muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” ir pazīstams. Mums apsolīti divi ziedojumi, katrs par $5,000, JA vien līdz gada beigām no sabiedrības saņemam $40,000. LŪDZU, palīdziet mums sasniegt summu, kas pievienos šos papildus apsolītos $10,000! Valūtas maiņas kurss ziedojumiem USD šobrīd ir sevišķi labvēlīgs muzeja darba atbalstam Latvijā, jo katrs saziedotais USD ir teju tikpat EUR!  

Ko paveicām 2022. gadā, liekot lietā pagājušā gada nogalē saziedotos 66 100 eiro un dažādos projektu konkursos papildus piesaistīto finansējumu?

Muzeja veidotā filma “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” izrādīta vairāk kā 50 seansos Latvijā, Ziemeļamerikā un Eiropā, sasniedzot vairāk kā 3000 skatītājus. Filma sešas reizes rādīta arī televīzijā, sasniedzot vairāk kā 70 000 lielu auditoriju.

Pateicoties ASV vēstniecības atbalstam, filma ceļojusi uz daudzām Latvijas skolām kopā ar tās varoni Juri Bļodnieku un režisori Māru Pelēci. Ar gandarījumu saņēmām profesionālu atzinību – filma tika nominēta Latvijas muzeju Gada balvai 2022 kā viens no 12 labākajiem Latvijas muzeju projektiem.

4. maijā atklājām jau pieminēto vērienīgo muzeja izstādi “Nyet, nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945-1991” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, kuru kopumā apmeklēja 7000 cilvēku. 

Kopš jūlija muzeja komandai ir pievienojusies profesionāla muzejpedagoģe Danute Grīnfelde, kura mērķtiecīgi sadarbojas ar skolām. Izmantojot muzeja priekšmetus un atmiņu stāstu fragmentus, tiek attīstīta izglītības programma par latviešu bēgļu pieredzi Otrā pasaules kara laikā. Iepazīstinot ar grūtībām, ko civiliedzīvotāji piedzīvo karā, cenšamies vairot skolēnos līdzjūtību pret mūsdienu bēgļiem. Vidusskolēniem piedāvājam nodarbības par trimdas latviešu politiskajiem protestiem padomju gados. 

Mūsu jaunajās telpās Berga bazārā Rīgā piedāvājām tematiski raibu sarīkojumu programmu dažādām interesēm: lekcijas, sarunas, filmu izrādes, rokdarbu vakarus, sadziedāšanos un izlasīto trimdas autoru grāmatu apspriešanu. Kopumā šogad notikuši jau 33 sarīkojumi un vēl 3 notiks decembrī. Daļa sarīkojumu notika tiešraidē un to ierakstus var redzēt muzeja Facebook lapā. Šogad Berga bazārā bijušas trīs tematiskas izstādes: “Būsim pazīstami!” par latviešu izceļotājiem no 19. gadsimta līdz mūsdienām, tekstilmozaīka “Stāstu sega” un vēsturisko fotogrāfiju izstāde “Vārpa – latviešu kolonija Brazīlijā”.

Šobrīd notiek aktīvs darbs pie jaunas izstādes “Uzvilkt Latviju. Mūsu tautastērps pasaulē” sagatavošanas, kas būs skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 2023. gada vasarā un ir iekļauta Dziesmu un deju svētku programmā. Izstādes kuratores Marianna Auliciema un Ieva Vītola, muzeja krājuma glabātāja Guna Dancīte vāca informāciju, fotografēja un intervēja tautastērpu valkātājus, viesojoties XV Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos Sentpaulā, Minesotā, ASV.

Muzeja krājums šogad audzis par 5587 vienībām, tostarp Latvijas bēgļu DP nometņu fotokolekcija ar teju 4700 vienībām iekļauta muzeja digitālo fotogrāfiju krājumā – sk. www.latviesipasaulefoto.lv
Ar muzeja krājumu iepazīstinām pētniekus un interesentus. Ik mēnesi Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā izrādām savu Mēneša priekšmetu. Piedalāmies radio raidījumos, uzstājamies sarīkojumos un semināros – par to var lasīt mūsu mājaslapā.

Ar savu ziedojumu lūdzam Jums palīdzēt mums turpināt muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” krājuma apstrādi, izstāžu, filmu, dažādu interaktīvu nodarbību un skolu programmu attīstību. Sirsnīgs paldies! 
Brīvību Ukrainai!

Sarma Muižniece Liepiņa, muzeja valdes priekšsēde
Uldis Dimiševskis, muzeja izpilddirektors

Latvieši Pasaulē